Miten kunnat voivat edistää hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä? Mitkä teemat ovat äänestäjille tärkeitä kunta- ja aluevaaleissa? Entä mitä vaalien samanaikaisuudesta seuraa? Miten asukkaat voivat vaikuttaa kuntien ja hyvinvointialueiden toimintaan vaalien välillä?
Tapahtumassa keskustelijoina ovat Anni Jäntti ja Jussi Westinen.
Anni Jäntti on kunta- ja aluejohtamisen yliopistonlehtori Tampereen yliopistossa. Hänen tutkimuksensa kohdistuu laajasti kuntien ja hyvinvointialueiden toimintaan, johtamiseen, itsehallintoon sekä kunta- ja aluedemokratiaan, erityisesti kansalaisten osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksiin. Hän johtaa parhaillaan kahta aihepiiriin liittyvää tutkimushanketta.
Jussi Westinen on valtio-opin tutkijatohtori Tampereen yliopistossa. Hänen alaansa on erityisesti vaalitutkimus ja hän vastaa kollegoidensa kanssa vuoden 2025 kunta- ja aluevaalitutkimuksesta. Lisäksi hänellä on meneillään tutkimusprojekti, jossa hän vertailee poliittisen kiinnittymisen alueellisia eroja.
Kuntalaisen valta – keskustelua alue- ja kuntavaaleista maanantaina 31.3.2025 klo 18.00–19.30 pääkirjasto Metson lavalla.
Vapaa pääsy, tervetuloa!
Kuntalaisen valta – keskustelua alue- ja kuntavaaleista
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Tampereen kaupunginkirjasto ja Tampereen yliopiston Demokratiatutkimusverkosto.