Wastebusters Wrapped – vuoden 2025 kohokohdat

Vuoden 2025 aikana Wastebusters porukka työskenteli monipuolisesti eri tutkimusten, tapahtumien ja projektien parissa. Tästä koosteesta löydät kevyen katsauksen hetkiin jotka jäivät erityisesti mieleemme.

TAMMIKUU

Vuosi starttasi lupaavasti Katrin ja Ulla-Maijan artikkelin julkaisemisella Consumption and Society lehdessä. Artikkeli kantaa nimeä ”Eat healthy, save the planet, but let minced meat save you! Marketing discourses, food practices and meat consumption legitimation” ja se käsittelee kulttuurisia jännitteitä ruoan kulutuksen, etenkin lihan kulutuksen, ympärillä.

HELMIKUU

Helmikuussa CARE-projektissamme elimme kriittisiä aikoja, kun kansainvälisen konsortion koordinaattoreina työlistamme täytti erinäisten sopimusten valmistelu ja hankekokouksen pitäminen. Koordinointityö on tuonut monenlaisia uusia asioita pöydällemme ja voimme sanoa, että olemme jo oppineet paljon!

Lisäksi IN2FOOD projektiin pohjautuva julkaisu, Impact of food waste-related course attendance on students’ food waste reduction behaviours and knowledge: a case study from Indonesia, julkaistiin International Journal of Sustainability in Higher Education lehdessä helmikuussa.

Malla ja Martta esittämässä konferenssissa
Vastuullisen liiketoiminnan tutkimuspäivät 2025

MAALISKUU

Maaliskuussa Katri lähti Bristolin yliopistoon kolmen kuukauden tutkimusvierailulle, jonka aikana hän pääsi tekemään yhteistyötä paikallisten, kestävyyden ja kulutuksen teemojen parissa työskentelevien tutkijoiden kanssa.

Vastuullisen liiketoiminnan tutkimuspäivillä väitöskirjatutkijamme Mari esitti väitöskirja-artikkeliaan, joka keskittyy hyvinvointiin ja kestävään vaatteiden kulutukseen, eli aiheisiin, joita tarkastellaan tarkemmin CARE-hankkeessamme. Pääsimme myös esittelemään tutkimushavaintojamme CIRCEX-projektiimme liittyen.

CARE-hankkeeseen osallistuvien kotitalouksien rekrytointi lähti upeasti käyntiin maaliskuussa ja hanke mainittiin Aamulehdessäkin.

HUHTIKUU

Huhtikuussa vierailimme SCORAI (Sustainable Consumption Research and Action Initiative) konferenssissa, jossa pääsimme järjestämää session ‘Interventions toward circular consumption’. Sessiossa kuulimme oivaltavia esityksiä interventioista eri puolilta Eurooppaa ja kokonaisuudessaan konferenssivierailumme oli erittäin antoisa. Konferenssista voit lukea lisää englanninkielisessä blogipostauksessa hankkeen nettisivuilla.

Yhteiskuva tutkijoista
CARE-hankkeen tutkijoita SCORAI 2025 konferenssissa

TOUKOKUU

Toukokuussa vietettiin Wastebusterstutkijoiden yhteistä kesäpäivää upeassa aurinkoisessa säässä. Kuun lopulla Ines osallistui Luontoliiton järjestämään paneelikeskusteluun ”Miten someinfluensserit pelastavat maailman”.

Tutkijat kuuntelemassa opasta
Wastebusters kesäpäivä 2025

KESÄKUU

Kesäkuussa matkasimme Helsinkiin osallistumaan DECAY-projektin Waste Matters konferenssiin. Pääsimme kuulemaan upeita keynote-puheenvuoroja (muun muassa Gay Hawkinsin!) ja esitimme omia tutkimushavaintojamme muovijätteeseen ja kotitalouksien jätteiden käsittelyyn liittyen. Konferenssi järjestettiin Helsingin Kaapelitehtaalla ja samassa tilassa oli käynnissä pop-up taidenäyttely, joka toi upeita uusia tasoja jätetutkijoiden esitysten rinnalle.

HEINÄKUU

Heinäkuussa tutkijat viettivät lomaa, mutta Mikaelin oivaltava artikkeli Questioning Anthropocentric Utilitarianism: Expanding Ethical Horizons in the Circular Economy julkaistiin Circular Economy and Sustainability lehdessä.

ELOKUU

Elokuussa CIRCEX-hankkeemme kaikki tutkijat kokoontuivat Hämeenlinnaan Aulangon upeisiin maisemiin työstämään hankkeen julkaisuja ja suunnittelemaan kaikenlaisia tulevia toimia, vierailuja ja seminaareja.

Tutkijat laiturilla aurinkoisena päivänä
CIRCEX tutkijat nauttimassa Aulangon maisemista

Elokuussa olimme myös saaneet kotitalouksien rekrytointimme valmiiksi ja CARE-hankkeen pilotit alkoivat Suomessa. Hanketta varten kotitaloudet täyttivät kyselyitä, seurasivat omaa ruokahävikkiään sekä inventoivat vaatekaappejaan.

Tutkijaryhmämme kasvoi uudella jäsenellä, kun Jussi aloitti ryhmässä tutkijana ja hyppäsi suoraan mukaan kotitalouksien haastatteluihin. Etnografiset haastattelut kotitalouksien kanssa jatkuivat läpi syksyn ja on ollut erityisen antoisaa päästä vierailemaan osallistujien keittiöihin ja vaatehuoneisiin, kurkistamaan pakastelokeroihin ja pesuhuoneisiin sekä keskustelemaan monenlaisista arjen tavoista.

SYYSKUU

Ineksen, Ninan ja Elinan artikkeli We Need to Play With the Same Rules as Others’: Circular Fashion Start-Ups and the Emerging Logic of Circularity, joka on myös Ineksen toinen väitöskirja-artikkeli, julkaistiin Business Strategy and the Environment lehdessä syyskuussa. Tutkimuksessa tarkastellaan suomalaisia ja/tai Suomessa toimivia kiertotalousmuotiyrityksiä (second-hand, vuokraus, korjaus- ja huolto, upcycling) ja tapoja, joilla nämä yritykset pyrkivät valtavirtaistamaan ja legitimoimaan toimintaansa.

LOKAKUU

Lokakuun lopulla saimme vastaanottaa odotetun vierailijan Tampereelle osana CIRCEX-hankettamme. Professori Bernard Cova saapui Suomeen ja matkasimme hänen kanssaan Turkuun Envisioning and Enhancing Human Experiences in the Circular Economy seminaariin. Myös apulaisprofessori Josina Vink oli vierailulla seminaarissamme.

Tutkijat yhteiskuvassa
CIRCEX seminaari Turussa

Seminaari keräsi mainiosti aiheesta kiinnostuneita kuuntelijoita ja olimme itsekin tyytyväisiä siitä, miten upeasti esitysten aiheet sopivat yhteen ja käsittelivät yhtenäisesti samoja teemoja ja teorioita.

Lähikuva käsistä, jotka pilkkovat juureksia
CARE hävikkikokkaustyöpaja

MARRASKUU

Marraskuussa CARE-hankkeemme ruokahävikkipilotti eteni kutkuttavaan vaiheeseen, kun osallistujat tapasivat toisiaan hankekumppanimme Ekokumppaneiden hävikkikokkaustyöpajoissa. Työpajat järjestettiin yhteistyössä Hämeen-Pirkanmaan Marttojen kanssa ja osallistujat pääsivät kokkailemaan erilaisia ruokia raaka-aineista, joita heillä menee eniten hukkaan. Ruoanlaiton ohessa jaettiin ajatuksia liittyen ruokahävikkiin, ruoanlaittoon, ruokailutottumuksiin ja moneen muuhun enemmän tai vähemmän ruoka-aiheiseen.

Marraskuussa Ines sai upean tunnustuksen, kun hänet valittiin Helsingin Ekonomien äänestyksessä vuoden vastuullisuustekijäksi!

 

 

JOULUKUU

LOWINFOOD hankkeeseen pohjautuva artikkeli Reducing bread surplus and waste at the bakery-retail interface in three European countries julkaistiin Cleaner Waste Systems lehden joulukuun numerossa.

Tutkijat pähkäilevät pulmapeliä pöydän ääressä
Tulitikkupulman pähkäilyä Wastebustersien pikkujouluissa

Vuosi 2025 oli ennen kaikkea mielekästä etenemistä: artikkelijulkaisuja, antoisia konferensseja ja paljon merkityksellisiä keskusteluja. Tiimimme kasvoi ja työmme sai uusia suuntia. Tästä on hyvä jatkaa ja katseemme onkin jo seuraavissa aiheissa ja haasteissa. Niistä riittää työstettävää ja intoa myös ensi vuodelle.

 

Kuvat: Martta Vänskä