Merjan väitöstilaisuus oli Tampereella Väinö Linna -salissa 5.9.2025. Kustoksena eli väitöstilaisuuden puheenjohtajana toimi MOTIprojektin johtaja, Elina Kuusisto, ja vastaväittäjänä apulaisprofessori Frank Martela Aalto-yliopistosta.

Paikalla salissa oli yli kuusikymmentä henkilöä mukaanluettuna joukko nuoria, jotka olivat osallistuneet kyselyihin ja/tai haastatteluihin. Lisäksi etäyhteydellä mukana oli yli 50 osallistujaa. MOTIn saamien tietojen mukaan, osan etäyhteyksien takana oli jopa erilaisia ”kisastudioita”, joten väitöstilaisuus on kiinnostanut isoa joukko ihmisiä.

Väitöstilaisuus on mahdollista myös katsoa tallenteelta. Suosittelen sitä, jos sinua kiinnostaa:
a) Millainen on väitöstilaisuus?
b) Miten Merjalla meni?
c) Mitä mieltä vastaväittäjä Frank Martela oli väitöskirjasta?
d) Miten nuoret rakentavat itselleen päämäärätietoista elämää ja miten sitä voidaan tutkita?
e) Miten voisimme olla tukemassa nuoria heidän jäsentäessään tulevaisuuttaan ja elämänpäämääriään?
Ilta huipentui juhlallisiin illallisiin, jossa nautitiin hyvästä musiikista, ruuasta ja juhlapuheita. Ja lopuksi tietysti otettiin valokuvia. Kuvassa väitöstilaisuudesta tuttujen henkilöiden lisäksi Inkeri Rissanen, Merjan toinen ohjaaja. Merjalla on kädessään lahjaksi saamansa pikkuhattu, sillä varsinaisen tohtorinhatun vuoro on vasta promootiossa muutaman vuoden päästä.
