Kokemuksen historian tutkimuskeskus - HEX Centre for the History of Experience

Tutkimuskeskus rakentuu Suomen Akatemian Kokemuksen historian huippuyksikön (HEX, 2018–2025) tutkimuksen ja kansainvälisten verkostojen pohjalle. Huippuyksikön keskeiset teemat ovat olleet eletty usko, eletty kansakunta ja eletty hyvinvointivaltio, joiden pohjalta se on käsitteellistänyt kokemuksen historiaa ja vakiinnuttanut kansainvälisen asemansa. Tutkimuskeskus HEX jatkaa, kehittää ja uudistaa huippuyksikön toimintaa.

Kasvavana ja elinvoimaisena tutkimusalana kokemuksen historia pyrkii ymmärtämään kokemuksen moninaisia rooleja ja merkityksiä historiassa ja historiantutkimuksessa. Kokemuksen historia tutkii yksilöiden, yhteisöjen ja yhteiskunnan dynaamista vuorovaikutusta. Erityisesti se tutkii, miten kokemusten jakamisen ja vahvistamisen prosessit vaikuttavat yhteiskunnallisiin muutoksiin ja jatkuvuuksiin. Monitahoisena kulttuurisena, sosiaalisena ja yhteiskunnallisena ilmiönä kokemus koostuu sosiaalisen todellisuuden arkisista tapahtumista, niille annetuista merkityksistä ja merkityksenannon seurauksena kehkeytyvistä prosesseista ja rakenteista. Kokemuksen käsite toimii mikro- ja makrotasojen yhdistäjänä. Kokemuksen historia ei keskity yksilöiden kokemusten kartoittamiseen vaan se tutkii yhteiskuntaa kokemuksen näkökulmasta.

Tutkimuskeskus jatkaa vuosittaisia konferensseja, joilla on vakiintunut asema alan johtavana kansainvälisenä tapahtumana. Keskus järjestää yhteistyötahojen kanssa työpajoja ja seminaareja, jatkaa 2022 perustetun Digital Handbook of the History of Experience sekä Palgrave Studies in the History of Experience -sarjan toimittamista ja kokoaa yhteen ulkoisen rahoituksen tutkimushankkeita, joilla on tieteellistä ja yhteiskunnallista vaikuttavuutta.

Tutkimuskeskus tukee ja vahvistaa monitieteistä yhteistyötä. Historian lisäksi mukana on kirjallisuustieteen, sukupuolentutkimuksen, taidehistorian, kasvatustieteen, arkkitehtuurin ja sosiologian tutkijoita. Ensimmäinen johtaja on professori Pirjo Markkola ja varajohtaja professori Raisa Maria Toivo. Tutkimuskeskukselle valitaan ohjausryhmä, kansainvälinen tieteellinen neuvontaryhmä, viestintävastaava sekä opetuksen ja jatkokoulutuksen yhteyshenkilö. Jäseneksi voi hakea vapaamuotoisella kirjallisella hakemuksella, jonka ohjausryhmä käsittelee. Edellytyksenä on ylempi korkeakoulututkinto ja tekeillä oleva kokemuksen historiaan tai kokemuksen tutkimukseen liittyvä tutkimustyö sekä yhteys Tampereen yliopistoon.