Yhteystiedot

Sijainti: Tampereen yliopiston keskustakampus
Sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@tuni.fi, ellei toisin ole mainittu
Postiosoite: Tutkimuskeskus COMET, Viestintätieteiden yksikkö, Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta (ITC), 33014 Tampereen yliopisto

(Yhteistyö- ja puhujapyynnöt mielellään suoraan alan tutkijoille.)

Tutkimuskeskuksen johto

Mari Pienimäki

tutkimuspäällikkö
More information

Professorit

Pekka Isotalus

professori, puheviestintä
  • pekka.isotalus@tuni.fi
  • +358503951173
  • +358503605221
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tavattavissa sopimuksen mukaan.

  • CV:
More information

Sirkku Kotilainen

professori, mediakasvatus
  • sirkku.kotilainen@tuni.fi
  • +358401909719
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Asko Lehmuskallio

apulaisprofessori, New Social Research
  • asko.lehmuskallio@tuni.fi
  • +358503187013
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Mikko Lehtonen

professori, mediakulttuuri
  • mikko.lehtonen@tuni.fi
  • +358401909798
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Plase contact me via email (mikko.lehtonen@tuni.fi) in case you want to meet me face-to-face.

More information

Kaarina Nikunen

professori, viestinnän ja median tutkimus
  • kaarina.nikunen@tuni.fi
  • +358401904094
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Kaarle Nordenstreng

emerita/emeritus
  • kaarle.nordenstreng@tuni.fi
  • +358503185941
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Tarja Rautiainen-Keskustalo

professori, musiikintutkimus
  • tarja.rautiainen-keskustalo@tuni.fi
  • +358401909809
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Janne Seppänen

professori, tiedotusoppi, alana visuaalinen journalismi
  • janne.seppanen@tuni.fi
  • +358504201493
  • +358047377320
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Tutkijat

Laura Ahva

yliopistotutkija
  • laura.ahva@tuni.fi
  • +358505099219
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Ota yhteyttä, niin sovitaan tapaaminen.

More information

Marko Ala-Fossi

yliopistonlehtori, journalistiikka (radio ja audio) / journalism (radio and audio)

Marko Ampuja

akatemiatutkija
More information

Paula Haara

projektitutkija
  • paula.haara@tuni.fi
  • +358503187677
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Heikki Heikkilä

yliopistotutkija, tutkijakollegium
  • heikki.heikkila@tuni.fi
  • +358503185926
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Jenni Hokka

tutkijatohtori
  • jenni.hokka@tuni.fi
  • +358401904295
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Jukka Huhtamäki

projektipäällikkö
  • jukka.huhtamaki@tuni.fi
  • +358405854771
  • Tampere University
  • Johtamisen ja talouden tiedekunta

Miina Kaartinen

tohtoriopiskelija
  • miina.kaartinen@tuni.fi
  • 0456740667
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Saara Kallio

apurahatutkija
  • saara.m.kallio@tuni.fi
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Veera Kaleva

apurahatutkija
  • veera.kaleva@tuni.fi
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Kari Koljonen

yliopistonlehtori
  • kari.koljonen@tuni.fi
  • +358503185932
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Venla Kuuluvainen

apurahatutkija
  • venla.kuuluvainen@tuni.fi
  • +358503182493
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Sopimuksen mukaan

More information

Hanna Kuusela

yliopistotutkija
  • hanna.kuusela@tuni.fi
  • 050 5142264
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Matti Kortesoja

tutkijatohtori

Kaisa Murtoniemi

apurahatutkija
  • kaisa.murtoniemi@tuni.fi
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Jenni Niemelä-Nyrhinen

tutkijatohtori
  • jenni.niemela-nyrhinen@tuni.fi
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Svetlana Pasti

yliopisto-opettaja
  • svetlana.pasti@tuni.fi
  • +358503185930
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Anna Rantasila

väitöskirjatutkija
  • anna.rantasila@tuni.fi
  • +358503187371
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Esa Reunanen

yliopistotutkija
  • esa.reunanen@tuni.fi
  • +358503185943
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Ida Roivainen

projektitutkija, (NSR)
  • ida.roivainen@tuni.fi
  • +358503182258
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Iiris Ruoho

yliopistonlehtori, journalistiikka ja viestintä
  • iiris.ruoho@tuni.fi
  • +358401904150
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Esa Sirkkunen

tutkija

Tutkimusintressejäni ovat olleet vuosien varrella journalismi historiassa, reportaasi lajityyppinä sekä verkkojournalismi. 2000-luvulla olen tutkinut kansalaisviestintää ja kansalaisosallistumista, paikallisia verkkoyhteisöjä ja kansalaisjournalismia. Myöhemmin ovat kiinnostaneet erityisesti sosiaalinen median käytännöt, sosiaalisen median poliittinen taloustiede, verkkojournalismin liiketoimintamallit, datajournalismi, yksityisyys verkkoviestinnässä sekä journalismi ja virtuaalitodellisuus. Tällä hetkellä tutkin dataistumisen ja verkkoalustojen vaikutuksia kansalaisten viestinnällisiin perusoikeuksiin. 

  • esa.sirkkunen@tuni.fi
  • +358503185945
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tavattavissa sopimuksen mukaan. 

More information

Saara Särmä

tutkijatohtori (Suomen Akatemia)
  • saara.sarma@tuni.fi
  • +358503182516
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Karoliina Talvitie-Lamberg

tutkijatohtori
  • karoliina.talvitie-lamberg@tuni.fi
  • +358505223344
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Elina Tolonen

tutkija
  • elina.tolonen@tuni.fi
  • +358401901692
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

Sinikka Torkkola

yliopistotutkija
  • sinikka.torkkola@tuni.fi
  • +358401909785
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
More information

Niina Uusitalo

apurahatutkija
  • niina.uusitalo@tuni.fi
  • +358503187259
  • Tampere University
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Sopimuksen mukaan. 

More information

Eliisa Vainikka

projektitutkija
More information

Jari Väliverronen

koordinaattori
More information