Yhteystiedot

Sijainti: Tampereen yliopiston keskustakampus
Sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi@tuni.fi, ellei toisin ole mainittu
Postiosoite: Tutkimuskeskus Comet, Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta (ITC), 33014 Tampereen yliopisto

Yhteyshenkilö: Jasso Lamberg, jasso.lamberg@tuni.fi

Puhujapyynnöt pyydämme osoittamaan suoraan tutkijoille.

Cometin johtoryhmä 2022

Jasso Lamberg

  • tutkijatohtori
  • Visuaalinen mediaviestintä
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358469206939
  • jasso.lamberg@tuni.fi
Lisätietoja
Laura Ahva

Laura Ahva

  • akatemiatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358505099219
  • laura.ahva@tuni.fi
  • Ota yhteyttä, niin sovitaan tapaaminen.

Lisätietoja

Sanna Ala-Kortesmaa

  • University Lecturer
  • puheviestintä
  • Faculty of Information Technology and Communication Sciences
  • Tampere University
  • +358503182109
  • sanna.ala-kortesmaa@tuni.fi
Satu Seppä

Satu Seppä

  • projektipäällikkö
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401904131
  • satu.seppa@tuni.fi
Lisätietoja

Anne Soronen

  • yliopistonlehtori
  • Mediatutkimus
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358504676725
  • anne.soronen@tuni.fi

Elina Tolonen

  • tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401901692
  • +358405036647
  • elina.tolonen@tuni.fi

Professorit

Laura Ahva

Laura Ahva

  • akatemiatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358505099219
  • laura.ahva@tuni.fi
  • Ota yhteyttä, niin sovitaan tapaaminen.

Lisätietoja

Heikki Heikkilä

  • Tenure track -professori
  • Journalistiikka
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503185926
  • heikki.heikkila@tuni.fi
Pekka Isotalus

Pekka Isotalus

  • professori
  • viestintä
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503951173
  • +358503605221
  • pekka.isotalus@tuni.fi
  • Tavattavissa sopimuksen mukaan.

  • CV:
Lisätietoja

Asko Lehmuskallio

  • professori
  • Visuaalisen kulttuurin tutkimus
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187013
  • asko.lehmuskallio@tuni.fi
Lisätietoja
Kaarina Nikunen

Kaarina Nikunen

  • professori
  • viestinnän ja median tutkimus
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401904094
  • kaarina.nikunen@tuni.fi
Lisätietoja

Leena Mikkola

  • Tenure track -professori
  • Viestintä
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503363666
  • leena.mikkola@tuni.fi
Lisätietoja

Kaarle Nordenstreng

Lisätietoja

Tarja Rautiainen-Keskustalo

Lisätietoja

Seija Ridell

  • professori
  • tiedotusoppi
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503185944
  • Mediatutkimus
  • seija.ridell@tuni.fi

Janne Seppänen

  • professori
  • journalistiikka
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358407377320
  • janne.seppanen@tuni.fi

Tutkijat

Marko Ala-Fossi

  • yliopistonlehtori
  • journalistiikka (radio ja audio) / journalism (radio and audio)
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401904149
  • marko.ala-fossi@tuni.fi

Paula Haara

  • väitöskirjatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187677
  • paula.haara@tuni.fi
Lisätietoja

Auli Harju

  • tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503182371
  • auli.harju@tuni.fi
Lisätietoja

Ilmari Hiltunen

  • tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358505099034
  • ilmari.hiltunen@tuni.fi

Veera Kangaspunta

Ilari Kellokoski

Ilari Kellokoski

  • väitöskirjatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503286835
  • ilari.kellokoski@tuni.fi
Lisätietoja

Kari Koljonen

  • yliopistonlehtori
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503185932
  • kari.koljonen@tuni.fi
Lisätietoja

Hanna Kuusela

  • akatemiatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358505142264
  • hanna.kuusela@tuni.fi
Lisätietoja

Matti Kortesoja

  • tutkijatohtori
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187216
  • matti.kortesoja@tuni.fi
Lisätietoja

Jasso Lamberg

  • tutkijatohtori
  • Visuaalinen mediaviestintä
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358469206939
  • jasso.lamberg@tuni.fi
Lisätietoja
Katja Lehtisaari

Katja Lehtisaari

  • yliopistonlehtori
  • journalistiikka
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358504098845
  • katja.lehtisaari@tuni.fi
Lisätietoja

Mirka Muilu

  • apurahatutkija, väitöskirjatutkimus
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503182385
  • mirka.muilu@tuni.fi

Maarit Mäkinen

  • yliopistotutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187724
  • maarit.makinen@tuni.fi
Lisätietoja

Anssi Männistö

  • yliopistonlehtori
  • tiedotusoppi, alana visuaalinen journalismi
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358504201492
  • anssi.mannisto@tuni.fi
Lisätietoja

Riku Neuvonen

  • yliopistotutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187447
  • riku.neuvonen@tuni.fi

Jenni Niemelä-Nyrhinen

Lisätietoja

Liisa Ovaska

  • vieraileva tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358505979432
  • liisa.ovaska@tuni.fi

Svetlana Pasti

  • yliopistotutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503185930
  • svetlana.pasti@tuni.fi
Lisätietoja

Mari Pienimäki

  • tutkijatohtori
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503187473
  • mari.pienimaki@tuni.fi
Lisätietoja

Reeta Pöyhtäri

  • yliopistotutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358504739394
  • reeta.poyhtari@tuni.fi
Lisätietoja

Lassi Rikkonen

  • väitöskirjatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503182597
  • lassi.rikkonen@tuni.fi

Leena Ripatti-Torniainen

Lisätietoja

Ida Roivainen

  • tuntiopettaja
  • Väitöskirjatutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503182258
  • ida.roivainen@tuni.fi
Lisätietoja

Iiris Ruoho

  • yliopistonlehtori
  • journalistiikka ja viestintä
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401904150
  • iiris.ruoho@tuni.fi
Lisätietoja

Esa Sirkkunen

  • tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503185945
  • esa.sirkkunen@tuni.fi
  • Tavattavissa sopimuksen mukaan. 

Lisätietoja

Markus Sjöberg

Lisätietoja

Guna Spurava

Saara Särmä

  • tutkijatohtori (Suomen Akatemia)
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358503182516
  • saara.sarma@tuni.fi
Lisätietoja

Elina Tolonen

  • tutkija
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358401901692
  • +358405036647
  • elina.tolonen@tuni.fi

Sinikka Torkkola

  • yliopistotutkija
  • pääluottamusmies, luottamusmies
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • +358445252736
  • sinikka.torkkola@tuni.fi
Lisätietoja

Niina Uusitalo

  • Sopimuksen mukaan. 

Lisätietoja
Jari Väliverronen

Jari Väliverronen

Lisätietoja
Tuula-Riitta Välikoski

Tuula-Riitta Välikoski

Lisätietoja

Matleena Ylikoski

  • apurahatutkija, väitöskirjatutkimus
  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta
  • Tampereen yliopisto
  • matleena.ylikoski@tuni.fi
Lisätietoja